Mecra dinamikleri markaların davranışlarını şekillendirmeye devam etse de, değişimi kendi enerjisiyle başlatan markalar için mecra önceliği farklılaşabiliyor.

En Kolay Yolla
2 min readFeb 7, 2021

Genellikle pazarı domine eden ve satış rakamlarının gücüyle konuşan markalar, çıkardıkları ürünlerin şekli, formu ve içeriği ile arkasından gelen ikinci, üçüncü ve diğer tüm rakiplerini belirli oranlarda taklide zorlar. İnsan düşüncesinde var olan, başarılı şeyi ben de yaparsam “başarıyı elde ederim” davranışı aslında ürün iletişiminin ve yeni ürün konumlandırmasının karşısındaki en büyük sorunu karşımıza getiriyor; “Averaj bir marka olmak”.

Değerli markalar artık başarı kriterini sadece satış rakamlarıyla ölçmüyorlar. Satış rakamlarının yanında kullanıcısıyla etkileşime geçebilmeyi, ona kendinden bir parça katabilmeyi hedefliyorlar. Bu iletişiminin devamlılığını da marka karakterlerine yaptıkları yatırımlarla sağlıyorlar.

Bu yüzden ürün reklamları kadar ürünün kendi ambalajına yapılan yatırım da iletişime başarıyı getiriyor. Buradaki gizli teknik ise; tüketiciyle bağlantı kurabilmek ve satış rakamlarını değiştirmek için “tasarımın” gücünü kullanmak.

Günümüzde bir ambalaj tasarımı mecranın kendisi olabilecek güce sahip. Ürünün görsel konumlandırması (branding) artık dijital iletişim stratejisinden marka hikayesinin oluşturulmasına kadar her başlığa ilham verebiliyor. Tasarımını güncelleyen (rebranding) markalar ambalajları üzerinden çok etkili iletişim mesajları oluşturabiliyor.

En Kolay Yolla olarak, markaların yeni ürün konumlandırma stratejilerinde ve görsel güncelleme süreçlerinde kendi tasarımıyla “konuşabilen” bir marka yaratmayı hedefliyoruz. Yenilenmek isteyen markalarla bir araya gelerek, kullanıcısından üreticisine kadar herkesin bakmaktan keyif aldığı tasarım çözümleri kurguluyoruz. Tasarımı bir mecra olarak ele alarak, marka mesajını ürünün taşımaktan gurur duyacağı bir ses tonuyla buluşturuyoruz. Değerli olanın kendine has tasarımıyla ayrışan marka olduğuna inanıyoruz.

Marka yolculuğunuzda, ürününüze veya projenize verebileceğiniz en anlamlı hediye; güzel bir tasarım. Tasarımda değişimi birlikte başlatmaya ne dersiniz?

--

--

En Kolay Yolla

Branding Experience and Design-Led Business Thinking Istanbul based creative studio